Každý život má smysl

12.11.2017

Dítě s Downovým syndromem

Péče o dítě s Downovým syndromem není jednoduché. Děti mají od počátku celkově drobnější a menší tělo a typické rysy v obličeji. K vnějšímu vzhledu se mohou přidávat zdravotní problémy jako například časté vrozené srdeční vady, poruchy sluchu, snížená činnost štítné žlázy či zvýšená pravděpodobnost leukémie. Psychomotorický vývoj dítěte bývá opožděný, mentální úroveň se pohybuje většinou na úrovni lehké až středně těžké mentální retardace. Některé z těchto dětí vyžadují celodenní péči. Pro rodiče proto může být rozhodnutí velmi těžké. Mnohdy se také musí připravit na překvapené i nepříjemné reakce ze strany okolí a rodiny.

92 % těhotenství v Evropě s diagnózou DS je ukončeno

V České republice se rodí stále méně dětí s Downovým syndromem a přibývá potratů. V posledních letech se rozvinuly možnosti prenatální diagnostiky a syndrom lze tak zachytit již v prvních měsících těhotenství. V případě prokázaného rizika těžkých postižení plodu či ohrožení matky umožňuje zákon potrat až do 24. týdne těhotenství. Ročně se u nás podle statistických údajů ÚZIS narodí v průměru padesát dětí s Downovým syndromem. Pokud ultrazvuk ve 14 až 24 týdnu těhotenství ukáže zvýšené riziko poruchy plodu, doporučuje se test krve a invazivní test - odběr vzorku plodové vody. Při pozitivním výsledku testu dávají lékaři na zváženou potrat. Asi 92 % těhotenství v Evropě s diagnózou Downova syndromu je ukončeno. Ve Spojených státech je to přibližně 67 %.

Mýty a předsudky

Tak jako řada jiných poruch, odchylek či onemocnění, je i Downův syndrom opředen řadou mýtů a předsudků. Některé z nich se týkají například toho, že děti s tímto syndromem jsou nevychovatelné, nevzdělatelné a nezaměstnatelné. Ve spojených státech je kvůli federálnímu zákonu o vzdělávání osob se zdravotním postižením z roku 1990 nyní mnoho dětí vzděláváno v běžných školách. Některé dokončují střední školu se standardním akademickým diplomem a chodí na vysokou školu.

Mnoho dospělých s DS žije samostatně nebo v domácích skupinách s částečnou podporou. Pracují, cestují a zakládají romantické vztahy. I v Česku stále přibývá počet dětí integrovaných do základních škol. Lidé s Downovým syndromem jsou většinou vděční za pracovní šanci a pracují s nadšením, spolehlivostí a oddaností. Potřebují jen důkladnější zaškolení a občasný dohled.

více na....

https://www.hatefree.cz/blo/clanky/2473-porod-dite-down-syndrom